“Inny świat” – wspomnienia Danuty Szaflarskiej

„Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej nagrodzony został Polską Nagrodą Filmową – Orłem 2014 dla najlepszego filmu dokumentalnego. „Inny świat” to wzruszająca i pełna poczucia humoru opowieść wybitnej aktorki filmowej i teatralnej Danuty Szaflarskiej, która wprowadza widza w świat swoich wspomnień. 

Polska Akademia Filmowa, zrzeszająca prawie 600 reprezentantów branży filmowej, już po raz 16. przyznała nagrody Orły. W kategorii „najlepszy film dokumentalny” nagrodzony został koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny film Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta „Inny świat”. Film rywalizował o nagrodę z dwoma innymi obrazami: „Miłością” w reż. Filipa Dzierżawskiego i filmem Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn”. 

Dorota Kędzierzawska, odbierając nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego: Dziękujemy gorąco. To miał być bardzo skromny trzydziestominutowy film i wszystkiemu winna jest jaśnie panująca Królowa Danuta I, której się kłaniam do ziemi. Ten film nie powstałby też, gdybyśmy nie zostali postawieni pod ścianą przez pana Michała Merczyńskiego, który jest na Sali i któremu bardzo dziękujemy. 

Inny świat” to filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska – wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska – „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki – Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat – widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury. 

„Inny świat” prezentowany był także podczas festiwali filmowych m.in.: MFF T-mobile Nowe Horyzonty, FFiS Dwa Brzegi, Tarnowska Nagroda Filmowa, Krakowski Festiwal Filmowy, Flying Broom International Women’s Film Festival w Turcji. 

źródło: Narodowy Instytut Audiowizualny

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.