Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury

Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury to międzynarodowa wymiana artystyczna realizowana w oparciu o idę audiodeskrypcji. Projekt ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk udostępniania kultury osobom niepełnosprawnych, promocję dziedzictwa kulturowego obu krajów oraz pogłębienie porozumienia między Polakami i Islandczykami.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Centrum Kultury Wrocław-Zachód, które od dziesięciu lat prowadzi działalność na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Doświadczenie w zakresie udostępniania kultury osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu uczyniła z Centrum Kultury Wrocław-Zachód lidera projektu wspierającego islandzkich partnerów w przeciwdziałaniu wykluczeniu z kultury.

Inauguracja projektu “Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury” odbyła się 28 września 2013 w kinie Bíó Paradís w Reykjaviku. Gościem specjalnym wydarzenia był ambasador honorowy projektu – Agnieszka Holland. Światowej sławy reżyserka i scenarzystka spotkała się z Islandczykami w ramach projekcji filmu z audiodeskrypcją W ciemności oraz wernisażem wystawyTwarze Agnieszki Holland. Polska – Europa – Świat”.

Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako beneficjent międzynarodowego projektu przygotowuje na kwiecień kolejne wydarzenia, które promują dziedzictwo kulturowe obu krajów, poprzez działania wzbogacone o audiodeskrypcję – metodę pozwalającą osobom z niepełnosprawnością wzroku na bezpośredni odbiór filmów, spektakli, widowisk i wystaw.

W Islandii będą miały miejsce dwa wydarzenia. 23 kwietnia w Café Rosenberg w centrum Reykjaviku, podczas otwarcia islandzkiego festiwalu List an Landamaera (Sztuka bez granic), odbędzie się koncert niewidomej artystki Katarzyny Nowak, która pełni rolę honorowego ambasadora audiodeskrypcji.

kasia plakat strona 2

24 kwietnia w kinie Bío Paradís projekcja polskiego filmu z audiodeskrypcją Wałęsa. Człowiek z nadziei w reżyserii Andrzeja Wajdy uświetni otwarcie tegorocznych Dni Filmu Polskiego, organizowanych przez Ambasadę Polską w Reykjaviku. Pomimo dużego poparcia dla projektu Prezydent Lech Wałęsa nie może uświetnić wydarzenia swoją obecnością, lecz życzliwe słowa współzałożyciela „Solidarności” odczytane zostaną z oficjalnego listu skierowanego do inicjatora projektu – Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

Fragment listu Prezydenta Lecha Wałęsy:
Cieszę się szczególnie, że film dzięki wielkiemu zaangażowaniu Inicjatorów projektu może stać się dziś dostępny dla osób, których udział w życiu kulturalnym i społecznym jest bardzo utrudniony, a czasem nawet niemożliwy. Dzisiejsza projekcja to prawdziwy wyraz solidarności. Tak powinniśmy burzyć bariery społeczne, jak niegdyś burzyliśmy mury polityczne.  

walesa-plakat strona

Projekt jest realizowany w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych i Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

źródło: CKWZ

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.