Tajemniczy i baśniowy pop na debiutanckim krążku KALINY

„Czyste Szumienie” to płyta, która zaskakuje. Zaskakuje przede wszystkim oryginalnością i nieszablonowością. Na polskim rynku muzycznym już dawno nie było tak świeżego, ambitnego popu. Na tym albumie znajdziemy lekkie, nastrojowe i pełne energii kompozycje. Melancholijny i baśniowy świat, do którego zaprasza nas KALINA, wciąga i na długo nie daje o sobie zapomnieć. KALINA udowodniła, że nie boi się eksperymentować i wie jak robić to z głową.

KALINA debiutuje płytą “Czyste szumienie”

Kim jest autorka tego wyjątkowego krążka? Pod pseudonimem KALINA, skrywa się aktorka, scenarzystka, wokalistka i autorka tekstów–Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. Szerszej publiczności znana z seriali takich jak „Barwy Szczęścia”, „Kryminalni” czy „Ojciec Mateusz”. Grała także na deskach teatru Łaźnia Nowa oraz w filmach Małgorzaty Piekorz „Pręgi” i Grażyny Treli „Klajmax”. Skąd u utalentowanej aktorki z sukcesami na koncie pomysł wydania płyty? Otóż KALINA oprócz dyplomu wrocławskiej PWST, posiada też wykształcenie muzyczne. Gra na fortepianie oraz harfie. Śpiewa i pisze teksty. Decyzja o poświęceniu się muzyce dojrzewała w artystce powoli. W efekcie powstało 12 autorskich kompozycji, z których każda zaskakuje różnorodnością i wyjątkowym klimatem.

„Czyste Szumienie” to projekt prezentujący niezwykłą jakość i poziom. Na uwagę zasługuje też fakt, że to KALINA jest autorką wszystkich tekstów i kompozycji, co w dzisiejszych czasach zdarza się już niestety bardzo rzadko. Mamy tutaj do czynienia z płytą w pełni autorską i szczerą. Dopełnieniem artystycznej wizji artystki są klimatyczne teledyski np. „Pamiętam Cię” lub ten promujący

Koncert KALINY w Muzycznym Studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej, promujący debiutancki album „Czyste Szumienie”, fot. Bartek Dąbrowski

singiel „Nawet jeśli”. W nich również widać skłonność do eksperymentowania oraz mieszania znaczeń i stylów. O ile fundamentem płyty pozostają wpadające w ucho refreny, delikatne, wyciągnięte chórki oraz nieszablonowe popowe aranżacje korzystające z tradycji disco czy downtempo, z niezwykłym wdziękiem budowany jest nastrój poszczególnych utworów. „Biuro Rzeczy Znalezionych”, czyli utwór otwierający płytę, rozpoczyna się niespiesznym wyliczeniem kolejnych czynności, któremu towarzyszą syntezatorowe dźwięki rodem z realizacji Andrzeja Korzyńskiego, po czym utwór niespodziewanie wybucha dyskotekowym tempem wraz z refrenem. Wydawać by się mogło, że strategia ta wyznaczy rytm pozostałych utworów. Słuchacz szybko jednak zda sobie sprawę, że ma do czynienia z płytą nietuzinkową. „Syreni śpiew”, „Grille i Tukany”, „Dotykam Ziemi Stopami” czy „Twój Ojciec Nie Był Myśliwym” to już zupełnie inny rodzaj napięcia, pogłębiony delikatnym brzmieniem harfy czy niespiesznym wykonaniem.

KALINA debiutuje płytą “Czyste szumienie”

Na szczególną uwagę poza brawurowym „Nawet Jeśli” zasługuje zwłaszcza tajemnicza, baśniowa i nieco musicalowa „Motylandia”, która swobodnie mogłaby znaleźć się na ścieżce dźwiękowej filmu czy animacji. Już pierwszy odsłuch pozwolił mi również wyobrazić sobie ten utwór wykonany wraz z orkiestrą na deskach dużej sali koncertowej, co świadczy o wspaniałym potencjale zarówno wokalistki, jak i samych aranży. Ciarki na plecach wywołuje również tytułowe „Czyste Szumienie”, który to utwór przywołuje na myśl niekończące się echo kościelnego dzwonu, któremu wtóruje minimalistyczny bas i iście hipnotyczny wokal.

Warto zaznaczyć, że płyta w całości zrealizowana została w języku polskim, co w świetle dużej popularności amerykańskich wzorców muzyki rozrywkowej można uznać za krok ryzykowny, choć z pewnością niezwykle pożądany przez publiczność.

Koncert KALINY w Muzycznym Studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej, promujący debiutancki album „Czyste Szumienie”, fot. Bartek Dąbrowski

Ostatecznie wszyscy dużo więcej uwagi poświęcamy rodzimej kulturze, piętnując każdą oznakę fałszu i oczekując muzyki nowoczesnej, na najwyższym

Koncert KALINY w Muzycznym Studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej, promujący debiutancki album „Czyste Szumienie”, fot. Bartek Dąbrowski

światowym poziomie. „Czyste Szumienie” wymyka się pułapkom muzyki rozrywkowej. Zamiast koncentrować uwagę słuchacza na postaci wokalistki, zaprasza go do świata współczesnych brzmień otwartych na elektronikę i rozmaite style. Nie brak tu różnorodności, nastrój poszczególnych utworów balansuje między radosnym wspomnieniem wakacyjnego uczucia a bardziej stonowanymi rozważaniami z nutą melancholii. Całości uroku dodają liczne tropy związane z naszą polską rzeczywistością, choćby nawiązania do Warszawy i Bugu.

„Czyste Szumienie” to propozycja dla osób, które szukają muzyki świeżej, ambitnej, wyróżniającej się na tle tej, która jest nam serwowana na co dzień. Imponuje właściwie każdy aspekt wydawnictwa, zwłaszcza różnorodna selekcja utworów, w których to charyzma i autentyczność Kaliny tworzą pierwszy, zapadający w pamięć plan. Fakt ten doceniły m.in. Trójka Polskiego Radia, Magazyn KMAG, TVP Kultura oraz Legalna Kultura, które patronują płycie. 17 listopada w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, odbył się pierwszy koncert KALINY zapowiadający dalsze występy artystki w całej Polsce.

Kalina Hlimi-Pawlukiewicz ps. KALINA – absolwentka PWST we Wrocławiu, PWSFTViT w Łodzi i Wajda School w Warszawie. Jako aktorka debiutowała na deskach Łaźni Nowej w Krakowie. Od wielu lat z powodzeniem występuje  w produkcjach telewizyjnych, kinowych czy teatralnych. Pojawia się na scenach teatrów Studio i Dramatycznego w Warszawie. KALINA ma również wykształcenie muzyczne, śpiewa, gra na harfie i fortepianie, a także komponuje. Jej debiutancki album miał swoją premierę 22 września 2017 roku.

Oficjalna strona internetowa Kaliny: kalinasongs.pl

PZ

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.