“The Moment” – wystawa fotografii Marcina Ryczka w Limited Edition

20 czerwca 2016 roku o godzinie 19.00 otwarta została pierwsza wirtualna wystawa prac Marcina Ryczka – jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich fotografów, laureata prestiżowych nagród, w tym m.in. Grand Prix de Découverte: International Fine-Art Photography Award. Wystawę można zwiedzać w Internecie na stronie galerii Limited Edition: www.limitededition.pl

Czytaj dalej

Miasto movie /// Miasto na prowincji – Księstwo

Księstwo – Andrzej Barański przez lata wypracował sobie opinię jednego z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych. Stworzył swój własny, unikalny i bardzo poetycki język filmowy. Artysta tworzy dzieła przepełnione nostalgią, tęsknotą za pewnym ulotnym światem. Korzysta przy tym często z estetyki kina realizmu magicznego, ale też przefiltrowuje przez własną wrażliwość tematy, które porusza w swoich dziełach. Swoich bohaterów i ich historie często osadza właśnie gdzieś w małych miasteczkach na prowincji. Tak było w przypadku filmów: „Dwa księżyce”, „Nad rzeką której nie ma” czy „Kobieta z prowincji”.

Tak jest też w przypadku „Księstwa”, czyli najnowszego dzieła reżysera.
Główna postać filmu to Zbyszek, chłopak dorastający w malutkiej miejscowości, gdzieś w województwie świętokrzyskim. Zbyszek, w odróżnieniu od otaczającej go społeczności, ma jednak swoje ambicje i marzenia. Za wszelką cenę chce wyrwać się gdzieś na zewnątrz, do ludzi i tzw. „wielkiego świata”. Czy taką drogą ucieczki będzie piłka nożna, może studia na uniwersytecie, a może jeszcze coś innego?

źródło: materiały organizatora

Miasto movie dzieciom/// Miasto na prowincji – Piorun

Piorun – oglądając tą znakomitą animację ze studia Disneya poznamy losy dzielnego psa Pioruna oraz jego wiernych przyjaciół – kotki Marleny i uzależnionego od telewizji chomika Atylli. Nasz główny bohater to prawdziwa psia gwiazda Hollywood. Uwielbiany i podziwiany przez wszystkich superbohater. Pewnego dnia jednak, dzięki dziwnemu zbiegowi okoliczności, Piorun znajdzie się bardzo daleko od domu, bo aż w Nowym Jorku. Czeka go zatem daleka droga powrotna przez całą Amerykę, a podczas niej wiele przygód, niebezpieczeństw i niespodzianek. Podczas swojej podróży, Piorun zrozumie też, co tak naprawdę znaczy bycie superbohaterem. Bajka zawiera wszystko to, za co lubimy Disneya. Mnóstwo humoru, postacie które od razu budzą sympatię widzów oraz mądre przesłanie skierowane do najmłodszych. W polskim dubbingu głosów głównym postaciom użyczyli m.in. Borys Szyc i Sonia Bohosiewicz.

Po filmie warsztat kreatywny „Gwiazdorskie zawieszki” dla najmłodszych (7-13 lat) i ich opiekunów. Techniką scrapbookingu przygotujemy filmowe zawieszki na drzwi, które będą miłym akcentem wizualnym i zaproszeniem do świata dziecka.

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.

Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin.

źródło: materiały organizatora

Miasto movie /// Miasto na prowincji – Strasznie szczęśliwi

Strasznie szczęśliwi – kinematografia duńska od lat stanowi o sile i jakości współczesnego kina europejskiego. Rokrocznie z tego skandynawskiego kraju wychodzi w świat co najmniej kilka bardzo dobrych produkcji. W 2008 roku jednym z najciekawszych obrazów byli właśnie „Strasznie szczęśliwi” autorstwa Henrika Rubena Genza. Ta oryginalna mieszanka thrillera i czarnej komedii była jednym z hitów większości festiwali filmowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w Karlovych Varach.

Główny bohater, policjant Robert, zostaje zesłany na swoistą pracowniczą banicję. Przeprowadza się z dużego miasta na zabitą dechami prowincję, w swoim mniemaniu zostawiając wielkie kryminalne sprawy na rzecz totalnej, małomiasteczkowej nudy. Jak się jednak niebawem okaże, prowincja ma swoje mroczne sekrety i tajemnice. Nic nie jest tu takie, jak się z pozoru wydaje i nasz bohater przekona się o tym bardzo szybko. Genz świetnie czuje się w obranej przez siebie konwencji. Wątki kryminalne z wyczuciem przeplata z surrealistycznym, „wisielczym” humorem. Czuć tu wyraźną inspirację dokonaniami braci Coen czy też niektórymi filmami Roberta Rodrigueza. Gorąco polecamy filmową wizytę na niezwykłej, duńskiej prowincji i sprawdzenie czy jej mieszkańcy są naprawdę strasznie szczęśliwi.

źródło: materiały organizatora

Miasto movie /// Miasto na prowincji – Przyjeżdża orkiestra

Przyjeżdża orkiestra – pewna egipska orkiestra z Aleksandrii ma uświetnić swoim występem otwarcie nowego centrum kultury gdzieś w Izraelu. Na nieszczęście muzyków, ich kłopoty zaczynają się już na starcie podróży, bowiem na lotnisku nikt na nich nie czeka. Zdezorientowani, zagubieni, nie znający języka, postanawiają na własną rękę dotrzeć na miejsce swojego występu. Jak się możemy domyślać, nasi bohaterowie lądują jednak gdzieś na izraelskiej prowincji i bez pomocy miejscowych nie będzie im łatwo się odnaleźć. Eran Kolirin tworzy ciepłą i mądrą opowieść o przełamywaniu barier i uprzedzeń międzyludzkich. Reżyser snuje, utrzymaną nieco w duchu Emira Kusturicy, historię o tym, że bez względu na pochodzenie i korzenie kulturowe, wszyscy jesteśmy ludźmi, mieszkańcami tej samej planety, a każdy stereotyp można złamać przy odrobinie dobrej woli. Przed nami podróż pełna humoru, wzruszeń, z potężną dawką dobrej muzyki.

Miasto movie /// Miasto na prowincji – Lato miłości

Lato miłości – jednym z najważniejszych filmów zeszłego sezonu w Polsce była, nagradzana m.in. w Gdyni oraz na Camerimage, „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W naszym cyklu postanowiliśmy zaprezentować jeden z wcześniejszych utworów tego reżysera – wyprodukowane w Wielkiej Brytanii „Lato miłości”. Jest to kameralna historia trójki bohaterów, osadzona gdzieś w małym miasteczku, na angielskiej prowincji. Najbardziej elektryzującą postacią z tej trójki jest Tamsin (jedna z pierwszych znaczących kreacji Emily Blunt). Bogata i znudzona bohaterka rozpoczyna swoją emocjonalną grę z Moną, prostą dziewczyną z miasteczka oraz z jej starszym bratem Philem. Mona marzy o lepszym życiu i wyrwaniu się z małomiasteczkowego marazmu. Phil natomiast doznaje niespodziewanego religijnego objawienia, po którym chce zmienić nie tylko siebie, ale także lokalną społeczność. Manipulacje Tamsin prowadzą do rozbudzenia nowych lub skrywanych uczuć i oczekiwań całej trójki. Pawlikowski w subtelny sposób snuje swoją opowieść o dorastaniu, pierwszych emocjach i rozczarowaniach życiowych. Warto zajrzeć wraz z nim na angielską prowincję, tym bardziej, że często dotyka tu tematów uniwersalnych dla wszystkich ludzi.

źródło: materiały organizatora